İsmet İnönü Bulvarı Prestij Plaza No: 66

11/21 33050 Mersin/Türkiye

Bizi Arayın

08502169333

Bilgi Formu
Kem Kimya Endüstri Merkezi İnş. Taah. Tic. ve San. Ltd. Şti.

Hakkımızda

1989 yılında temelleri M.KÜRŞAT HADDAT tarafından Mersin’de Haddat Yapı Kimya San.Tic.Ltd.Şti. ile atılan yapı ürünleri üretimi, bölgesinde ve Türkiye’de bir çok ürünün o...

İletişim Bilgileri

İsmet İnönü Bulvarı Prestij Plaza No: 66 11/21 33050 Mersin/Türkiye

08502169333

bilgi@kem.com.tr

RETARTON 100

Genel Özellikler

Prizi gerektiği kadar geciktiren beton katkısıdır. Betonun hızla viskozitesini kaybetmesini önler, kullanılan çimento türüne bağlı olarak uzun süreli viskozite koruması sağlar. Yüksek hidrasyon sıcaklıklarından kaynaklanabilecek rötre çatlaklarını önler. Sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde beton döküm uygulamalarında kullanılır.

Kullanım Alanları

  • Uzun mesafeli beton uygulamalarında,
  • Dökme ve priz sürelerinin uzatıldığı yerlerde,
  • Yüksek sıcaklıktaki betonlarda,
  • Kütle betonunda kullanılır.

Avantajları

  • Taze betona uzun süreli koruma sağlar. Bu, taze beton karışımının uzun mesafelere taşınmasına olanak sağlar.
  • Beton prizinin kontrollü olarak uzatılmasını sağlar.
  • Çalışma kolaylığını artırır ve beton ayrışmasını azaltır.
  • Klor iyonu içermez ve korozyona neden olmaz.

Kullanımı

RETARTON 100, taze betonun karıştırılmasında sıvı olarak kullanıma hazırdır. Hazır beton üretim istasyonunda karışım suyuna ilave edilmesi tavsiye edilir.

Standartlar

  • RETARTON 100: NF EN 934-2 Table 8 ASTM C 494 Pointe C

Kullanım Miktarı

EN 206 ve EN 13515'te açıklanan her tip beton sınıfı karışım tasarımında mevcut olan toplam bağlayıcının ağırlıkça %0,5 ile %1,8 oranları arasında kullanılması tavsiye edilir. Beton karışım tasarımında bu oran, ihtiyaç duyulan hava miktarına, kullanılan çimentonun özelliklerine, agregalara, mineral katkılara, su bileşenlerine, ısıya ve ayrıca taze ve sertleşmiş betonun tercih edilen özelliklerine göre değişmektedir. Bu nedenle tercih edilen özelliklere göre laboratuvar testlerinin yapılması ve kullanım oranının belirlenmesi gerekmektedir.

Betonun içerisine sürüklenecek hava miktarının kullanılacak katkı dozajını artırdığı için betonun dayanımının düşmesi beklenir.

Saklama koşulları ve paketleme

Ürün 5°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda saklanmalıdır. Ürünün donması durumunda, çözüldükten sonra eski haline döndürülmesi için mekanik olarak iyice karıştırılmalıdır. Dökme tankerde mevcuttur. 

Uyumluluk

RETARTON 100, KEM Superton, Extraton, Politon, Airton Proofton, Specialton serileriyle uyumludur. Diğer katkı maddeleri ile uyumluluk bilgisi için KEM teknik destek birimine danışılmalıdır. Karışım tasarımında birden fazla katkı maddesi kullanılması durumunda her bir maddenin karışıma ayrı ayrı ilave edilmesi gerekmektedir.

RETARTON 100, EN 197-1 standardına uygun her türlü çimento ile kullanılabilir. Özel çimento türlerinde kullanım için KEM teknik destek birimine danışılması tavsiye edilir.

Kullanım ve Güvenlik Önlemleri

Cilt ve gözlerden uzak tutulmalıdır, temas halinde su ile yıkanmalıdır. Kullanım sırasında koruyucu gözlük, eldiven, maske kullanılmalıdır.

Detaylı bilgi için ürünün Malzeme Güvenlik Veri Sayfasına (MSDS) bakınız.

Sosyal Medya